Horolezecká stěna je jednou z možností, jak se i přes zimu udržet v dobré kondici. Zlepšíte si fyzičku a možná najdete nový koníček, který vás vynese vysoko až do nebeských výšin. Vždyť také zkušení lezci trénují přes zimu na vnitřních stěnách. Jen málokdo bude mimo sezónu riskovat svoje zdraví a zdolávat kluzké a mokré skály. Máte-li rádi adrenalinové sporty, určitě si je nemusíte odepírat jen kvůli počasí. V okolí jistě najdete vhodnou horolezeckou stěnu, a pokud jste úplný začátečník, ani v tomto případě nejsou vaše obavy na místě. Směle se pusťte do lezení, první lekce zvládnete pod dohledem zkušeného instruktora a poznáte partu nových kamarádů.

 

Nenechte se odradit náročnými začátky

Možná se vám lezení po stěnách zdá jako nenáročný sport, avšak první zdání klame. Poznáte to hned při první lekci. Horolezecké stěny se liší podle různých stupňů obtížnosti, první obtížnosti zvládne každý celkem rychle, ale postupně budete stoupat výš a výš. Po prvních zdolaných stěnách budete pravděpodobně dost fyzicky vyčerpaní, pěkně se zapotíte, posílíte svaly, dokonce i ty, které nejste zvyklí používat. Nenechte se nikterak odradit prvními neúspěchy, časem poznáte, jak se vaše kondice mění k lepšímu.

 

Při lezení spálíte 455 kalorií za hodinu

Po náročném sportovním výkonu tělo spálí přebytečné kalorie, což se jistě projeví i na vašem vzhledu. Jestliže si zvolíte lezení jako sportovní aktivitu, která má podpořit vaši snahu o štíhlou linii, uděláte jedině dobře. Hubnutí bez pohybu sice také existuje, ovšem jeho podstata spočívá v metabolických změnách organismu. Každý si musí vyzkoušet sám na sobě, co na něj nejlépe funguje. Nehladovět, pochutnat si na skvělém jídle a přitom hubnout, to zní sice nereálně, ale je to možné. Celková změna životního stylu, spočívající ve zdravém jídelníčku, který jde ruku v ruce s dostatečným pohybem, je záruka toho, že se budete cítit skvěle jak po fyzické, tak i psychické stránce. Lezení si v zimě natrénujete ve sportovní hale a v létě můžete směle vyrazit ven do přírody na skály. Vidíte, jaké to má výhody!

 

Výživa je důležitá

Podzim a zima jsou ideálním obdobím, abyste se stali horolezcem. Pokud se chcete v tomto sportu dále zdokonalovat a zdolávat i složitější lezecké cesty, měli byste svoje tělo na trénování připravit a poskytnout mu po nutriční stránce dostatečně vyváženou stravu. Jedině tak dokážete absolvovat náročný fyzický výkon. Váš jídelníček musí obsahovat přiměřený poměr všech živin, bílkovin, sacharidů a tuků. Nesmíte zapomínat ani na vitamíny, dostatek zeleniny a ovoce. Každý den je třeba nastartovat správnou snídaní, součástí oběda by měly být sacharidy, třeba celozrnná rýže nebo pohanka s vařenou zeleninou, k večeři nějaký zdroj bílkovin, živočišných či rostlinných. Do jídla přidejte různé semínka, ořechy, superfooods. Rozmanitá strava z přírodních zdrojů je prostě základ. Možná jste už přišli na to, že váha je v lezení poměrně důležitá. Nižší váha ale není automaticky výhoda, musíte si udržovat především sílu a stálou rovnováhu.

 

Lezení je vhodné pro všechny, chce to jen prvotní odhodlání a výdrž. A pokud máte strach z výšek, můžete vyzkoušet bouldering, což není nic jiného, než lezení bez jištění. Stěny pro boulder nejsou nikterak vysoké a váš případný pád utlumí vysoké měkké žíněnky. Není se čeho obávat.

||||| 0 Líbí |||||